سیر تکاملی پوشش‌های محافظ و تجهیزات آن‌ها

با داشتن سه دهه تجربه در زمینه صنعت پوشش‌های محافظ و تجهیزات آن‌ها، میتوانم تصدیق کنم که پوشش ها به طور قابل توجهی در سالیان اخیر رشد داشته است. پوشش‌های محافظی که امروزه بکار برده می‌شوند، با داشتن ترکیبات کمپلکس شیمیایی و خصوصاً با ظهور تکنولوژی نانو و توانایی و مهارت استفاده از آنها، پوشش ها را برای استفاده در موارد ویژه مناسب کرده است.

الزامات محیطی و EPA هم در این سیر تکاملی نقش داشته و تولیدکنندگان نیز با استفاده از علومی همچون جامدات، شیمی و تکنولوژی‌های وابسته به آن‌ها، به این واقعه به سهم خود پاسخ دادند. علاوه بر سیستم پوششی محافظتی سه لایه ای کلاسیک که معمولاً برای مصارفی همچون بخشهای بیرونی مخازن و پل ها ( مثل روی، اپوکسی و پلی اورتان) بکار می رود، امروزه شاهد آن هستیم که تعداد زیادی فرمولاسیون‌های مخصوص هم برای کاربردهای ویژه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و روز به روز نیز ارتقاء می‌یابند.

در زمینه حفاظت آتش، هم اکنون ما پوشش‌های محافظتی آتش از جنس سلولزی را داریم که برای فضاهای اداری بکار می‌روند و دارای مواد قابل اشتعال سلولزی است. برای مخافظت در برابر آتش در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و همچنین مخازن ذخیره، از پوشش‌های محافظتی هیدروکربنی استفاده می‌شود.

در صنایع دریانوردی، پوشش‌های ضد رسوب، بدنه کشتی ها را از جانوران و گیاهان آبزی در امان نگه میدارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا راحت تر در آب سر خورده و با اصطکاک کمتری به پیش روند تا به این ترتیب راندمان بهتری هم از مصرف سوخت کشتی بدست آید. پوشش‌های محافظتی برای صنعت فولاد هم راه گشا بوده و با پوشش‌های DMT ( پوشش‌هایی که مستقیماً روی فلز اعمال می‌شوند) هم زمان به عنوان پرایمر و لایه رویه ( تاپ کوت) برای مصارف فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هم زمان با پیشرفت پوشش‌ها، تجهیزاتی که برای بکارگیری آن‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت نیز پیشرفت کردند. این پوشش‌های پیشرفته نیاز به اسپری‌هایی داشتند تا مواد را در فشارهای بالاتر با همان دقتی که دما و نسبت آن را کنترل می‌کند، بکار ببرند.

راه هایی که پوشش‌ها توسط آنها توسعه یافتند و کاربردهایشان هم تغییر یافت عبارتند از:

١- حلال‌های مضر کمتر و درصد جامد بیشتر در ترکیب پوشش که باعث می‌شود تا با ضخامت کمتر نیاز به فشار بیشتری برای متمایز کردن آن‌ها وجود داشته باشد. مثلاً ده سال قبل نیاز به پمپ های ۷۲۰۰PSI نبود ولی نیاز به فشارهای بالاتر داریم تا بتوانیم از پوشش‌های توسعه یافته امروزی استفاده نمائیم.

٢- در هنگام استفاده، تعداد زیادی از مواد نیاز به گرما دارند، بنابراین برای تجهیزات اسپری کننده یک آیتم ضروری و واجب، داشتن کنترل گرهای ثابت و دقیق دما است.

٣- تعداد زیادی از پوشش‌های کمپلکس، از مجموعه ای از مواد شیمیایی ساخته شده است که خود سازنده می‌داند با چه نسبتی باید آن‌ها را مخلوط نماید تا بهترین عملکرد را داشته باشند. میزان صحیح بودن این نسبت یک الزام بوده و تجهیزاتی که به صورت الکترونیکی به حالت یکپارچه به این سیستم اضافه میشوند هم از فاکتورهای بحرانی هستند چرا که باید پیوندهای شیمیایی عرضی مناسب را به همراه پخت کامل (Curing) ایجاد کنند.

در سال‌های پیش رو، پوشش‌ها با توجه به نیاز صنعت پوشش‌های محافظتی، همچنان رو به رشد خواهند بود. همچنین، تجهیزاتی هم که ما از آن‌ها برای بکارگیری این پوشش‌ها بکار می‌بریم، به موازات رشد و توسعه خواهند یافت.

انتظار من به عنوان یکی از تولیدکنندگان توأمان پوششها و تجهیزات آن‌ها، این است که در ارائه راه‌حل‌هایی برای مشتریانمان در جهت ارائه تغییرات مورد نظرشان، جزئی از این فرآیند تسلسل و توسعه باشم.

لینک منبع